Dr. Winkler Gusztáv

okleveles építőmérnök

1952-ben születtem Mosonmagyaróváron. Az általános iskolát és a gimnáziumot ebben a városban végeztem el. A 60-as évektől érdekelt a rajz és a várak megismerése, kutatása. Az első elméleti erődrajzaim is ebből az időből valók (ezeket később a város erődítéseivel kapcsolatban is kamatoztattam).

A katonai szolgálat után 1971-től a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója lettem. Okleveles építőmérnökként végeztem 1976-ban az Építőmérnöki Karon (oklevélszámom: 127/1976). Az itt szerzett ismeretek alapozták meg az erődítések kutatásának szakmai hátterét.


Mivel már az egyetemen foglalkoztam a távérzékelés felderítési oldalával, ezért a végzés után segédmunkatársként a Fotogrammetria Tanszékre kerültem. Ezt megszakította egy viszonylag rövid időszak az iparban, 1976 – 1977. szeptembere között a MOTIM-ban voltam beruházási csoportvezető. Ezután ismét az egyetemen dolgoztam. Doktori értekezésemet (radarfelderítés) 1980-ban védtem meg (2832/1980). 1982 után tudományos munkatárssá, majd egyetemi adjunktussá neveztek ki.

Ez utóbbi lehetővé tette, hogy a karon bevezessük a régészeti-hadmérnöki ismeretek oktatását. Ezek után oktatási szakterületem a következők szerint alakult: a távérzékelés, környezet és távérzékelés tárgyak oktatása, a régészeti térinformatika és a hadmérnöktörténet tárgyak oktatása, valamint a topográfiai ismeretek oktatása. 1979-től publikálok távérzékelési, felderítési cikkeket, 1984-től pedig katonai témájúakat is. Első hadművészeti témájú egyetemi jegyzetem 1990-ben, első ilyen témájú könyvem 1994-ben jelent meg.

1992-ben elvégeztem a BME Sport és haditechnika-történeti felsőfokú tanfolyamát (371-71/92). Kutatási területem a Fotogrammetria és Térinformatika Tanszéken a környezetvizsgálat és távérzékelés területe mellett kibővült a térinformatika környezeti és régészeti adatgyűjtésének kutatásával (régészeti adatbázis-feltöltés távérzékelés támogatásával). 1996 után megindítottuk a hasonló szakterületen tevékenykedő egyetemi posztgraduális képzést is. Első hadművészeti elméleti könyvemet 1999-ben adták ki. Első erődrekonstrukciós cikkemet 2004-ben írtam.

Az ezredforduló tájékán indult az intenzív erődkutatási folyamat, természetesen távérzékelési és térinformatikai eszközökkel. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb szerepet kapott a katonai objektum- és eseményrekonstrukció művelése. Ez utóbbiak lehetővé tették a terep, környezet, hadművészet hatásainak vizsgálatát a katonai eseményekre, ezek magyarázatára.


Nyomtatásban megjelent publikációim száma 61 (a témához kapcsolódókat lásd mellékletben), ebből könyv vagy könyvrészlet 12. Idegennyelvű publikációim száma 10.